WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

tarafından
16
WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü

Dünyanın en çok kullanılan blog sistemi olan wordpress zaman zaman bize ufak tefek sıkıntılar çıkartıyor. Bu sorunlardan biriside wordpress beyaz sayfa sorunudur. Her zaman belirttiğimiz gibi işlemlere başlamadan önce veritabanı(db) yedeklerinizi almanız önemle rica onulur. Bu hatanın sebebi genellikle eklenti ve temadan kaynaklanan kodlama hatasından kaynaklanıyor. Şayet az bir ihtimal de olsa başka nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Şimdi dilerseniz bu WordPress beyaz beyaz sayfa çözümüne geçiş yapalım.

 

1.Eklenti(plugins) kaynaklı hatalar: Yukarıda bahsettiğimiz gibi en büyük sebebinin eklediğimiz eklentilerin tema ile veya sürüm ile uyuşmamasından dolayı beyaz sayfa sorunu ile karşı karşı karşıya kalabiliriz. Bunu deneme yanılma yolu ile öğrenmeye çalışalım. Ftp girişimizden sonra wp-content ve plugins dosyamızın adını örneğin:f5blog olarak değiştirelim. Buradaki amacımız yüklü olan eklentileri bir süreliğine devre dışı bırakıp sorunun eklentilerden mi kaynaklandığını anlamak. Bloğumuzda f5 yaparak yenilediğimiz de  beyaz sayfa sorunu çözülmüş ise sorunumuz eklentilerden kaynaklanmaktadır. Sorunumuzun kaynağını bulduk şimdi tekrar daha önce değiştirdiğimiz Eklenti(plugins) klasörü ismini eski haline geri getiriyoruz. Daha sonra wordpress admin panelinden eklentileri tek tek pasif duruma getirerek sorun çıkaran eklentiyi bulabilir. Bu damı olmadı şimdi aşağıdaki yöntemi denemeye devam edelim.

 

2.Tema kaynaklı beyaz sayfa sorunu: Bloğumuzda yüklü olan kodlama esnasında yapılan yanlışlıklar sırasında bu hatayı vermektedir. Yine ftp hesabımızdan giriş yapıp son yüklediğimiz temayı siliyoruz ve wordpress orjinal temasını aktif ediyoruz. Eğer düzelirse o temayı atın yenisini arayın ayrıca temalar için sitemizde bulunan Webmaster kategorisini kontrol edebilirsiniz.

 

3.Config.php’den kaynaklı beyaz sayfa sorunu: Çok nadir görünmekle beraber wp-config.php kaynaklı beyaz sayfa sorunu da görülmekte. Bu durumda yapılması gereken olay çapraz etkilişim yapmak. Şimdi config dosyanız UTF-8 kayıtlı ise ANSI olarak değiştirmek, eğer ANSI ile kayıtlı ise UTF-8 olarak kayıt ederek soruna çözüm arayabiliriz.

 

4.Dosya değişikliği: Baktınız olmuyor bizim yapabileceğimiz son çare wp-admin ve wp-includes klasörlerini ftp arayıcılığı ile tekrar yükleyin.

 

5.SAfe mod ayarı: Artık bizim yapacaklarımız buraya kadar. Son olarak host sağlayacımızla iletişime geçmeliyiz. Büyük ihtimal ile php.ini alakalı olabilir Safe mode(Güvenlik modu) off durumunda ise on yapılmasını isteyeceğiz. Halada olmazsa benim yapacağım birşey kalmadı.