TÜRKİYE’NİN İNTERNET HİZMETİ NE KADAR KALİTELİ?

TÜRKİYE’NİN İNTERNET HİZMETİ NE KADAR KALİTELİ?

Acaba ne kadar kaliteli internet kullanıyoruz? Dünyanın diğer ülkelerinin internet hızı bize kıyasla nasıl? İnternet için ödediğimiz fiyatlar dünya geneline kıyasla çok mu?

Evet bildiğiniz gibi artık internet çağımızın vazgeçilmezi ve hayatımızın her alanında. Her türlü işimizi onunla yapıyor, onun sayesinde birçok bilgiye ve başka şeylere çok çabuk erişebiliyoruz. Tabii bunun için maddi anlamda bazı bedeller veriyoruz bu hizmeti sunan şirketlere. Peki, acaba dünyaya kıyasla internet hızımız nasıl, internet için ödediğimiz fiyatlar diğer ülkelere oranla fazla mı? Bunları hiç düşündük mü? Şimdi gelin bunları inceleyelim.

Öncelikle normal internet ve Mobil İnternet üzerine konuşacağımızı ve kıyaslamaları buna göre yapacağımızı söyleyelim. Şimdi ülkemizde mobil internet paketleri hariç herhangi bir internet paketine sahip olmak için, ortalama bir kullanım hakkı ve kalite düşünürsek, minimum 50 lira civarında bir ücret ödüyoruz. Ve sadece bununla kalmıyor bu hizmeti veren şirketlerin yüzde doksanında 1 yıllık hatta çoğu zaman 2 yıllık bir sözleşme imzalamamız gerekiyor. Bu demek oluyor ki kullanıma başladıktan sonra şirketten kaynaklı herhangi bir sorun çıkarsa yahut hizmetini beğenmezsek belli bir ücret ödemeden ki bu ücretler öyle az ücretler de değil, bu hizmeti almaktan vazgeçemiyoruz. Peki, bu ücretlere ve bu yapılan sözleşmelere rağmen dünya internetine kıyasla ne kadar kaliteli bir hizmet alıyoruz?

DÜNYA İNTERNET HIZI SIRALAMASI

Evet, dünyanın önde gelen içerik dağıtım ağı şirketlerinden olan Akamai Technologies, 2008 den bu yana sunduğu global internet raporlarına, 2017’nin ilk çeyreğine ait internet hızı roporlarını da ekledi. Yayınlanan bu rapora göre Güney Kore internet hızı alanında liderliğini yıllardan bu yana sürdürürken Türkiye 4 basamak daha geriledi. Gelin şimdi bu raporu inceleyelim.

Evet verilen grafiğe baktığımızda ilk sırada olan G.Kore’nin ortalama internet hızının 28Mbps olduğunu görüyoruz. Bunu takip eden Norveç’in 23.5Mbps, İsveç’in ise 22.5Mbps ortalama internet hızına sahip olduğu görülüyor. İlk 10 arasındaki sonuncu ülke olan ABD’nin ortalama internet hızının 18.7Mbs olduğu görülüyor.

Küçük bir bilgi olarak şunu da paylaşalım; 2017 nin ilk çeyreğinde ulaşılan en yüksek internet hızı ise 184.5Mbps’lık hızla Singapur’dan geldi.

Peki,Türkiye kaçıncı sırada ve internet hızı ne kadar?

Açıklanan bu rapora göre Türkiye’nin ortalama internet hızı 7.6Mbps ve Dünya geneli internet hızı sıralamasında 75.sırada. Aynı zamanda raporda şöyle bir bilgi de var; Türkiye’deki internet kullanıcılarının arasında hızı 15Mbps’den yüksek olanlar yalnızca %7.5’lik kullanıcı kitlesi.

MOBİL İNTERNETTE DURUMLAR NASIL

Mobil internette durumlar biraz daha iyi. 74 ülke arasından 32.sırada yer alıyoruz. Ve ortalama mobil internet hızımız 10.3Mbps. bu alanda ilk sırada olan İngiltere’nin ortalama mobil internet hızı 26Mbps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest