iPhone’da 4.5G nasıl kontrol altına alınır? 4.5G ayarları!

tarafından
13
iPhone’da 4.5G nasıl kontrol altına alınır? 4.5G ayarları!

iPhone’da 4.5G nasıl kontrol altına alınır? 4.5G ayarları!

Ülkemizde kullanıma giren ve hala soru işaretleri oluşturan 4.5G nasıl kontrol altına alınır anlatıyoruz. İşte 4.5G kota ayarları!

Aylardır beklenen ve dün kavuştuğumuz 4.5G internet hızı teknolojisi kendisiyle beraber bazı sorunlar getirdi. 4.5G’yi dibine kadar kullanmak isteyen kullanıcıların tek bir korkusu var: Kabarık faturalar ve kota..

Bakıldığında 4.5G’nin veri tüketimi aslında çok değil. Yani 3G’de izlediğiniz bir videoda ne kadar veri harcıyorsanız, 4.5G’de de öyle olacak ama tabi internet hızlı olacağı için herkes HD görüntü kalitesini tercih edecek ve veri tüketimi böyle artacak.

Hal böyle olunca da kullanıcılar internet paketlerini yükseltmeye şimdiden başlamış durumda. Operatörler test amaçlı kullanıcılarına hediye internetler verse de bunlar da elbet bitecek.

Peki 4.5G’de nelere dikkat etmeliyiz?

4.5G’de arka planda çalışan uygulamalarımı kontrol altına alarak veri tüketimlerini düşürmeliyiz. iPhone’da hücresel veri kullanan uygulamaları düzenlemek için aşağıdaki yönergeleri takip edin;

Ayarlar > Hücresel ekranına gidin.
Günlük hayatta kullanmadığınız uygulamaları belirleyin.
Bu uygulamaların hücresel veri kullanmasını engelleyin.
Bu sayede engellediğiniz uygulamalar sadece Wi-Fi bağlantısında çalışacak ve arka planda durduk yere veri harcamayacak.

İkinci olarak ise mobil operatörlerin uygulamalarını mutlaka anlık olarak kullanmayı alışkanlık haline getirin. Bu sayede anlık olarak internet paketinizde kalan miktarı kontrol altına alabilir ve kabarık faturalardan kaçınabilirsiniz.

Üçüncü olarak da sosyal medya sitelerinde yeni bir özellik olan otomatik video oynatma özelliğini devre dışı bırakın. Bunu yapmak için;

Facebook otomatik video oynatma kapatma;

Ayarlar > Hesap Ayarları’na gidin.
Videolar ve Fotoğraflar altında bulunan Otomatik Oynatma’yı seçin.
Burdan da Sadece Wi-Fi Bağlantılarında seçeneğini işaretleyin.
Twitter otomatik video oynatma kapatma;

Hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar’a gidin.
Veri > Video altında bulunan Videoyu Otomatik Oynat seçeneğine gelin.
Buradan Yalnızca Wi-Fi kullan seçeneğini işaretleyin.
Son olarak da uygulamaların arka planda yenilenmesini engelleyerek bu işlemleri tamamlayabilir ve kabarık faturalardan kaçınabilirsiniz. Arka planda uygulama yenilemeyi kapatmak için;

Ayarlar > Genel gidin.
Arka planda uygulama yenile seçeneğine gelip kapatın.