İnternet Türleri Nelerdir?

İnternet Türleri Nelerdir?

İnternet çağında yaşıyoruz ve internetin doğumundan bu yana kendisiyle pek çok farklı şekilde bağlantı kuruldu. Şimdi gelin bu internet bağlantı türlerini inceleyelim.

Çevirmeli Ağ (Dial-Up)

Çevirmeli Ağ (Dial-Up), daha çok eskilerde kullanılan bir bağlantı türüydü. İnternete telefon hatları üzerinden bağlanılıyordu.

Bu gün neredeyse yok diyebileceğimiz kadar az bir bağlantı türü artık. Ama buna rağmen hala kullanıldığı yerler var. Bu genellikle çeşitli kurallardan veya başka bağlantı türlerinin imkanı olmamasından dolayı kaynaklanıyor.

Kolay ve masrafsız kurulum avantajlarına sahipken, hızın çok yavaş olması, bağlantı kopukluklarının yaşanması ve aynı anda hem internet kullanımı hem de telefon kullanımının yapılamaması da dezavantajlarının arasındadır.

DSL (Digital Subscriber Line)

SDSL, HDSL gibi türleri de vardır. Ama en popüleri ADSL olanıdır. Bağlantı yöntemi olarak çevirmeli ağa benzer, çünkü telefon hatları üzerinden internet bağlantısı sağlayan bir teknolojidir. Temel farkı telefon hattının bağlı olduğu santralin dijital bir santral olmasıdır.

Bu bağlantı türünde de çok yüksek hızlara erişmek mümkün değildir. Modem fiyatları pahalıdır. Kurulum ise zahmetsizdir.

Kablo İnternet

3 milyon’a yakın abonesi bulunan kablolu TV ülkemizde oldukça yaygındır. KabloNet adı verilen bağlantı türü Kablolu TV ile aynı hat üzerinden çalışmaktadır. KabloNet’i kullanabilmek için, internet kartı, kablo, modem ve kablo hat gereklidir. Aynı zamanda servis sağlayıcı ve Kablo TV hattının da eviniz civarında bulunması gerekmektedir.

KabloNet ile kağıt üstünde 40 Mbit hıza ulaşılabilir. Fakat gerçek performansı değişmektedir.

Kurulumu ve kullanımı kolay yalnız her mahallede bulunmayabilir.

Fiber İnternet

“Işık hızında internet’’ olarak da adlandırılan bu bağlantı türü için diğer bağlantı türlerinin hiçbiri yeterli altyapıya sahip değildir. Daha yüksek hızlara ulaşabilmek için veriyi ışığa dönüştürmek gerekir. Saf camdan yapılmış olan fiber optik kablolar, verileri ışık formuna dönüştürülmüş şekilde taşımak için tasarlanmıştır. Yani verileri yüksek kapasiteli ve çok hızlı olarak iletmektedir.

Mobil İnternet

İnternet bağlantı türleri yalnızca kablolardan oluşmuyor elbette. Hatta kablosuz internet bağlantılarının gelecekte daha da yaygınlaşacağı öngörülüyor. Bunların arasında en önemli ve yaygın olan kablosuz internet türü de mobil internettir.

ISDN (Uydu İnternet)

Bu internet bağlantı türünde veriler uydu aracılığıyla iletilmektedir. Yani veriler kilometrelerce uzaktaklıktaki, yani uzayda diyebileceğimiz uydulara, oradan da gerekli yerlere iletiliyor. Ama bu internet bağlantı türü ile veriler sadece “download” edilebilmektedir. Eğer “upload” yapmak istiyorsak, upload yapabilen bir uydu modeli talep etmemiz gerekiyor. Bu da ekstra para anlamına geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest