“Google Gibi Getir” Servisi Nedir? Ne İşe Yarar?

tarafından
7
“Google Gibi Getir” Servisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Web Yöneticisi Araçları hakkında tanıtıcı bir makale yazmıştım. Bu makalede ise, web yöneticisi araçları içerisinde en faydalı olanlardan ve en çok kullanılanlardan biri olan Google Gibi Getir servisini tanıtacağım.

Google Gibi Getir Servisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Gibi Getir Servisi, Google Web Yöneticisi Araçları’nın bir hizmetidir ve girdiğiniz URL’yi Google index robotlarının gördüğü şekilde size gösterir. Diğer bir deyişle, sayfanın görsel elementlerinden ziyade koda dayalı elementlerini görüntülersiniz. Böylece web sayfasının Google SEO optimizasyonunu çok daha etkili bir biçimde yapabilirsiniz.

Web Yöneticisi Araçlarında Site Kontrol Paneli > Tarama > Google Gibi Getir yolunu izleyerek servisi kullanacağınız sayfayı görebilirsiniz. URL adresinizin devamını tamamlayarak istediğiniz sayfayı Google gibi getirebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda Google robotu sitenizi ziyaret eder ve belirttiğiniz sayfayı indeksler. Getirme Durumu sütununda Başarılı yazması, işlemin tamamlandığını ve Google robotun siteyi indekslediği anlamına gelir. Hemen sağındaki Dizine Gönder butonuna basarak, belirttiğiniz sayfayı Google dizinine ekleyebilirsiniz.

google-gibi-getir

google-gibi-getir

 

Google Gibi Getir Zararlı mı?

Google Gibi Getir hizmeti, belirli limitler ve mantıklı sınırlamalar çerçevesinde kalındığı sürece zararlı değildir. Ancak aynı sayfa için art arda servisi kullanmak, ya dazaten dizine eklenmiş olan bir sayfayı tekrar tekrar dizine göndermeye çalışmak zararlı olabilir.