DOSYA GİZLEME, GİZLİ DOSYA VE VİRÜSLERİ GÖRME

DOSYA GİZLEME, GİZLİ DOSYA VE VİRÜSLERİ GÖRME

Merhaba sevgili f5blog.org takipçileri, bu gün sizlere başkalarının görmesini istemediğiniz dosyaları nasıl gizleyeceğinizi, başkalarının gizlediği dosyaları nasıl görüntüleyeceğinizi ve bilgisayarınızda gizli bir virüs varsa (bilgisayara bulaşan virüsler genellikle gizlenir) bunu nasıl tespit edeceğinizi anlatacağım.

1-DOSYA GİZLEME

Masaüstünde veya herhangi bir pencerede bir klasör oluşturduğunuzu düşünelim. Eğer oluşturduğunuz bu dosyanın başka insanlar tarafından görülmesini istemiyorsanız, dosyayı gizlemeniz bunun için yeterli olacaktır. Bu tam anlamıyla güvenli bir yöntem değildir yalnız başka kullanıcıların erişimine engel olabilir. Tam güvenli yöntemleri (dosyayı şifreleyip gizlemeyi, WinRAR şeklinde arşivleyip şifrelemeyi) ilerleyen yazılarımızda anlatacağım. Dosya gizleme için aşağıdaki yolu izlemeniz yeterlidir:

Klasöre sağ tıklayın-> özellikler-> genel->öznitelikler-> gizli

2-GİZLİ DOSYA GÖRME

Başkalarının veya kendinizin yukarıda anlatıldığı gibi bilgisayarda gizlediği dosyaları görmek istiyorsanız yine aşağıdaki yolu izlemeniz yeterlidir:

Masaüstünden Bilgisayarımı açın->Görünüm-> Seçenekler-> Klasör ve Arama Seçeneklerini Değiştir->Görünüm-> Gizli Dosya ve Klasörler-> Gizli Dosya ve Klasörleri Göster

3-GİZLİ VİRÜSLERİ GÖRME

Yine bu yöntemle bilgisayarınıza bulaşmış gizli virüsleri göreceksiniz.

Masaüstünden Bilgisayarımı açın->Görünüm-> Seçenekler-> Klasör ve Arama Seçeneklerini Değiştir->Görünüm-> Dosyalar ve Klasörler-> Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneğini işaretlenmiş ise kaldırın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest