Diyafram Nedir? Diyafram Açıklığının Etkileri Nelerdir?

tarafından
7
Diyafram Nedir? Diyafram Açıklığının Etkileri Nelerdir?

Diyafram Nedir? Diyafram Açıklığının Etkileri Nelerdir?

Fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin ve özellikle kendini bu konuda geliştirmek isteyenlerin mutlaka bilmeleri gereken bir başka fotoğrafçılık terimine geldi sıra.

Diyafram Nedir?

Diyafram, fotoğraf makinenizin objektifinde yer alan ve küçük diyafram bıçaklarından oluşan bir sistemdir. Bu bıçaklar birbirleri üstünde kayarak, diyafram aralığını genişletip daraltabilirler ve böylece lensten geçerek sensöre düşecek olan ışığın miktarı, lens ve sensörün arasında bulunan diyafram tarafından ayarlanabilir. Örnek olarak aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz:

diyaframbicaklari

diyaframbicaklari

Diyafram Açıklığının Etkileri Nelerdir?

Piyasada satışta olan neredeyse tüm fotoğraf makinelerinde diyafram açıklığı elle ayarlanabilir ve kullanıcı farklı diyafram açıklıklarında çekim yapabilir. Işık miktarının az olduğu ortamlarda diyafram açıklığının arttırılması, ışık miktarının çok olduğu ortamlarda ise diyafram açıklığının azaltılması gerekir. Böylece doğru pozlama yapılmış olur (Pozlama Nedir?). Diğer bir deyişle, diyafram açıklığı, sensöre düşen ışık miktarını ayarlamak için kullanılır.

Diyafram açıklığı, fotoğraf makinelerinde f ile gösterilir ve farklı değerler alır:

diyafram

diyafram

Görselde de görebileceğiniz gibi, f’nin sağında kalan sayı büyüdükçe diyafram açıklığının değeri küçülmekte. Örneğin f/2 değeriyle çekim yaptığınızı düşünelim – fotoğraf makinenizle çekim yaparken fotoğrafınızın çok parlak olduğunu fark ettiğiniz zaman, diyafram açıklığı değerini f/2.8 yapabilirsiniz. Böylece görüntüyü algılayan sensörün üzerine daha az ışık düşürebilir ve parlak görüntüyü önleyebilirsiniz.