DAHA KALİTELİ FOTOĞRAFLAR ÇEKİN

DAHA KALİTELİ FOTOĞRAFLAR ÇEKİN

Merhaba Sevgili F5Blog.org takipçileri, bu gün telefonunuzda yapacağınız küçük bir kaç değişiklik ile nasıl daha kaliteli ve gerçekçi bir fotoğraf elde edeceğinizi anlatacağım.

Bildiğiniz üzere artık günümüzde akıllı telefonların çoğalması ve kamera kalitelerinin git gide yükselmesi ile fotoğraf çekmeye ve çektirmeye bayağı alışmış hale geldik. Bunların üzerinde gelişen sosyal medya ağlarının da büyük etkisi var tabii. Herkes daha kaliteli ve daha orijinal fotoğraflar çektirmek istemekte. Hatta bazılarımız bu uğurda DSLR makineler bile alıyoruz. Bu makineler fotoğraf çektirmek üzere geliştirildiği için bir çok işlemi kendimiz ayarlayabiliyor ve daha komplike fotoğraflar çekebiliyoruz. Maalesef android, İOS ve mobil cep telefonlarımızda aynı performansı elde edemiyoruz.  Ama bu söyleyeceğimiz birkaç değişiklik ile telefonunuzdan daha iyi performans alacaksınız.

Bildiğiniz gibi telefonlarımızda fotoğraf ve video çekimi biz müdahale etmediğimiz sürece otomatik olarak ayarlanıyor ve çekimi bu şekilde gerçekleştiriyoruz. Ama doğru yerlerde yapacağımız manuel ayarlar ile daha kaliteli fotoğraf çekme şansımız var. Şimdi gelin bu yöntemleri inceleyelim.

1-) RESİM BOYUTU AYARLAMA: Resim boyutumuz genellikle 4:3 formunda çekim yapmak üzere ayarlanmıştır. Bunu 16:9 formuna getirirsek, nesneyi gözümüzün gördüğü uzaklığa çok yakın bir şekilde çekmiş oluruz. Yani daha gerçekçi fotoğraflar elde etmiş oluruz.

Kamera->Ayarlar->Resim Boyutu->16:9

2-) FOTOĞRAFLARI ÖN İZLENDİĞİ GİBİ KAYDETME: Bazılarımız telefonlarımızda çektirdiğimiz fotoğrafların, çektirdiğimiz esnada göründüğü gibi kaydedilmediğini görebilir. Ve bundan hoşlanmayanlarımız olabilir. Bunun önüne fotoğrafları ön izlendiği gibi kaydet butonunu tıklayarak geçebiliriz.

Kamera->Ayarlar->Fotoğrafları Ön İzlendiği Gibi Kaydet

3-) ISO AYARLARI: ISO kısaca kameramızın ışık alma ayarını değiştirir. Genellikle telefonlarımız otomatik olarak ISO100’e ayarlıdır. Ama düşük ışıkta çekim yapacağımız zaman bu kalitesiz fotoğrafların çıkmasına neden olabilir. Bunun için eğer düşük ışıkta çekim yapıyorsak ISO değerimizi yükselterek yeterli seviyeye getirmemiz gerekli. Böylece daha kaliteli fotoğraflar elde edeceğiz.

Kamera->Ayarlar->Pro->ISO

Evet arkadaşlar bunlar bir çok yöntemden şimdilik bazıları. İlerleyen paylaşımlarda buluşmak dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest