BİLGİSAYARDA BİLGİ SAKLAMA, BİT VE BYTE NEDİR ?

BİLGİSAYARDA BİLGİ SAKLAMA, BİT VE BYTE NEDİR ?

Merhaba sevgili F5Blog.org takipçileri, bu gün sizlere bilgisayarlarda nasıl bilgi sakladığımızı ve bunun için bit ve byte alanlarına neden ihtiyacımız olduğunu anlatacağım.

Artık dünyanın her yerinde bilgisayarlar her alana girmiş durumda ve insanlığın birçok işini yerine getirmekte ve sayısızca önemli, önemsiz görevleri üstlenmekte. Bankalardan okullara, fabrikalardan bilim laboratuarlarına, evlerimizden sokağımızdaki bakkallara kadar yerini almış ve kendisine verdiğimiz milyarlarca bilgiyi, veriyi saklamakta. Peki bunca çeşitli, çok karmaşık yahut çok basit verileri bilgisayarlar nasıl hafızalarında tutuyor? Tabii ki bit ve byte alanları sayesinde. Gelin şimdi bilgisayarların milyarlarca bilgiyi saklamasına olanak sağlayan bu bit ve byte alanlarını inceleyelim.

BİT NEDİR?

Bazılarınızın bildiği üzere bilgisayar dünyası 0 ve 1 lerden ibarettir. Yani bilgisayar için her şey ama her şey sadece 0 veya 1 dir. Harfler, sayılar, işaretler vb. her şey 0 ve 1 lerden ibarettir.

İşte içerisinde sadece 0 ın ya da sadece 1 in olması koşuluyla bilgisayarlarda bilgi saklamamıza yarayan en küçük elektronik alana bit denir. 1 bit alanın içinde ya 0 vardır ya da 1. Yani bu iki değerden yalnızca birini alabilecek kapasitede olan ve bilgi saklamamıza yarayan bu en küçük elektronik alana bit diyoruz.

Bit alanının içerisinde 2 farklı bilgi saklayabiliriz; 0 ya da 1.

BYTE NEDİR?

Byte ise, 8 bit alanının birleşiminden oluşan daha büyük bir elektronik alandır. Yani 8 tane elektronik bit alanı yan yana gelerek 1 byte elektronik alanını oluşturur. Böylece sayıca çok daha fazla farklı bilgi saklama imkanımız olur.

1 bit alanının içerisinde 2 farklı bilgi saklama imkanımız olduğunu söylemiştik. 1 byte alanı da 8 bit alanından meydana geliyorsa, basit bir matematikle bu demek oluyor ki; 1 byte alanının içerisinde 256 farklı bilgi saklayabiliyoruz. Ve tüm bu bilgiler (fotoğraflar,müzikler, yazılar, videolar, programlar vb) yalnızca 0 ve 1 ler den oluşmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest