Android Nedir?

tarafından
22
Android Nedir?

Android Nedir?

Bu yazımızda sizlerle birlikte Android nedir sorusunun yanıtını kesin bir şekilde vereceğiz. Bildiğimiz gibi şuan dünya genelinde en çok tercih edilen ve üreticilerin en kolay şekilde anlaşma sağladığı mobil işletim sistemi yapılanmalarından birisidir. Ancak birçok kişi perde arkasında kimin olduğu ile alakalı olarak detayları net olarak bilmiyor.

Android İşletim Sistemini Kim Üretiyor?

Aslında ortak bir yapılanma olarak dikkat çekiyor fakat Google şirketi bu yapılanmanın başında yer alıyor. Google, Open Handset Alliance ve Özgür Yazılım Topluluğunun desteği ile geliştirilen bir mobil işletim sistemidir. Tüm hakları Google şirketine ait olan ve merkez çatısı yine Silikon Vadisi olan bu işletim sistemi, birçok marka tarafından tercih ediliyor.

Android Altyapısı

Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen ve Linux altyapısını benimseyen mobil işletim sistemi modelidir. Linux, bildiğimiz gibi günümüz sunucu teknolojilerinde tercih edilen, DOS tabanlı ve geliştirilebilir işletim sistemi modeli olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda uzaktan yönetilebilir olması işletim sistemini çok daha farklı kılıyor.

Android uzantısı ise APK olarak bilinir. Her işletim sisteminin kendine has uzantısı vardır. Windows (EXE), Mac OS X (BAT), Android (APK) ve bunun gibi daha birçok farklı şekilde uzatabiliriz. Farklı uzantıları kesinlikle çalıştırmaz. Çalıştırmak için yardımcı uygulamalara ihtiyaç duyarsınız.

Android Ne Zaman Çıktı?

23 Eylül 2008 tarihinde yani bundan tam 10 yıl önce Android işletim sisteminin ilk sürümü resmi olarak gördük. Şirket, işletim sistemini herkesin benimsemesi için her sürümüne bir şekerleme ismi veriyor. Son olarak ise Android 6.0 Marshmallow sürümü resmi olarak yayınlandı ve günümüz akıllı telefonlarına güncelleme olarak sunulmaya devam ediyor.

İlk Android Telefon Hangisidir?

İşletim sisteminin bu dünyaya adım atmasında yardımcı olan ilk telefon markası HTC olmuştur. HTC Dream isimli telefon ile Android 1.0 mobil işletim sistemi ilk defa çıkarıldı ve sonrasında ise önü alınamaz bir hız ile dünyanın en çok tercih edilen mobil işletim sistemi oldu da diyebiliriz.

Şekerleme isimleri ise ilk olarak Android 1.5 Cupcake modeli geldi. Sonrasında Android 1.6 Douut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo bu gibi birçok farklı seçenek ile günümüzde Turta tadı ile sunulan Android 9 Pie sürümüne kadar gelmiştir.