Android 5.0 Özellikleri ve Detayları

tarafından
14
Android 5.0 Özellikleri ve Detayları

Android 5.0 Özellikleri ve Detayları

Apple’ıniOS 7 ve iOS 8 güncellemesinin ardından atağa kalkan Google, yayınladığı Android 5.0 güncellemesi ile pek çok yeniliği beraberinde getiriyor.

Android L, resmi olarak AndroidLollipop adı ile duyurulan Android 5.0 radikal tasarım değişikliği ile geliştiricilere sunuldu.

Ekran konusunda 3D görünüm özelliği ile kullanıcılara sunulması planlanan Android 5.0’ın ekran konusundaki gelişmiş teknolojisi ile mevcut TV ve tablet ekranlarının ötesinde bir nitelikle akıllı telefonlarda boy göstereceği belirtiliyor.

Kilit ekranı ve bildirimler konusunda her türlü bilgiye ve uygulamaya erişimi daha kolay hale getiren Android bu konuda Apple’ın yeni adapte olduğu widget sisteminin avantajlarını kullanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Daha hızlı, daha iyi görünüme sahip ve daha verimli uygulama felsefesi üzerine güncellenen Android 5.0,’ın 64 bit işlemci teknolojisiyle bellek yönetimi konusunda önemli iyileştirmeler sağlayacağı belirtiliyor.

Pil ömrü konusunda günümüz akıllı telefon kullanıcılarını memnun edecek bir haberle gelen Android L’nin KitKat 4.4 ‘e göre yüzde 36 daha uzun pilperformansı ortaya koyması planlanıyor.

Henüz tüm detayları belli olmayan işletim sisteminin önümüzdeki yıl özgün cihazlarla birlikte kullanıcılara sunması planlanıyor. Nitekim, giyilebilir teknolojiler ve Android TV altyapısı ile uyumlu olması planlanan Android 5.0’, pek çok yeniliği beraberinde getirecek.