ALTERNATİF SOSYAL AĞLAR

ALTERNATİF SOSYAL AĞLAR

Merhaba f5blog.org takipçileri, bu gün sizlere şu herkesin bildiği çok popüler sosyal ağlara (facebook, twitter, instagram, snapchat vb.) nazaran biraz daha az popüler olan ve kendi kitlesini yaratmış, sevebileceğiniz sosyal ağlardan bahsedeceğim.

1-TUMBLR

David Karp tarafından kurulmuş olan Tumblr, ABD tabanlı sosyal ağ ve blog sitesi dir.

Blog ve paylaşım sitesi olarak kullanabileceğiniz tumblr ile diğer sosyal ağlara da bağlanabilme imkanınız vardır. Aynı zamanda tumblr ın alt yapısı diğer sosyal ağlara nazaran daha hızlıdır. Basit ve anlaşılır bir yapısı olduğundan dolayı da kolayca kullanabirisiniz.

Git; Tumblr

2- VK

Rusya tabanlı bir sosyal ağ platformu olan VK için Rusya’nın Facebook’ u da denir.

VK nın en popüler olduğu ülkeler Beyaz Rusya, Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’dır.

Aslında sitenin tasarlanma amacı yüksek eğitim kurumlarındaki öğrencilerin ve mezun olan kişilerin daha kolay iletişim sağlaması içindi. Fakat daha sonları VK her yaştan ve her kesimden insanın kullandığı bir sosyal ağ haline gelmiştir.

VK da şarkı, makale, video paylaşımları yapılabilmekte, aynı zamanda gruplara üye olunabilmekte ya da yeni gruplar oluşturulabilmektedir. Kişisel sayfalar açılarak istenilen konularda paylaşım da yapabirisiniz.

Git; VK

3- PİNTEREST

Pinterest daha çok fotoğraf üzerine kullanılan bir sosyal ağ platformudur ama bazı konularda inanılmaz derecede yardımı dokunabilir. Örneğin internet üzerinden çok beğendiğiniz fotoğrafları bilgisayara kaydedip kalabalık yapmak yerine pinterest ile depolayabilirsiniz. Ayrıca depoladığınız fotoğraflar ilgi alanlarına göre ayrılacaktır. Depoladığınız resimleri isteğiniz üzerine diğer kullanıcılar ile de paylaşabilirsiniz. Böylece hem fotoğraflarınız kaybolma imkanı ortadan kalkacak hem de bu fotoğrafları diğer insanlar ile paylaşabileceksiniz.

Git; Pinterest

BONUS: SCORP

Türkiye tabanlı olan Scorp da kısa videolar paylaşabileceğiniz bir sosyal ağ.

Git; Scorp

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest